You are currently viewing JAK PORADZIĆ SOBIE Z UCIĄŻLIWYM BÓLEM KRĘGOSŁUPA ?

JAK PORADZIĆ SOBIE Z UCIĄŻLIWYM BÓLEM KRĘGOSŁUPA ?

Dręczy Cię ból kręgosłupa ? Wstajesz rano i już czujesz ból? A może siedzący tryb życia, bo przecież praca przy komputerze pochłania połowę (jak nie więcej) Twojego dnia, powoduje ból pleców ? Kolejna wizyta u specjalisty pomogła tylko na chwilę… kolejna rehabilitacja…kolejny masaż… Wszystko przyniosło Ci ulgę, ale nie na długo ! Ponieważ nie zająłeś się przyczyną Twojego bólu tylko skutkiem.

Zapewne wiesz, że w Twoim kręgosłupie znajdują się małe cudeńka w postaci krążków międzykręgowych oddzielające poszczególne kręgi. To dzięki nim, Twój kręgosłup może wykonywać różne skomplikowane ruchy w różnych kierunkach. To one zapewniają Ci elastyczność, tak abyś mógł w pełni korzystać z każdego dnia. I teraz uważaj będzie najlepsze… krążki międzykręgowe zwane też dyskami fizjologicznie zbudowane są w 70% z wody. Nie wiem, jak Tobie ale mi wniosek nasuwa się sam… skoro są zbudowane w większości z wody, to chyba wiadomo co się dzieje, kiedy człowiek jest odwodniony i wtedy taki krążek również. Dysk nie ma jednolitej struktury, w centrum znajduje się galaretowate jądro miażdżyste  otoczone włóknistym pierścieniem. Jądro miażdżyste gwarantuje prawidłową amortyzację wstrząsów oraz zapewnia elastyczność a pierścień włóknisty dba o to aby jądro było zawsze w centrum.  I wszystko doskonale spełnia swoją funkcję dając Ci komfort i radość z różnych aktywności w ciągu dnia aż do momentu kiedy zacznie brakować wody w Twoim organizmie a tym samym w krążkach. Takie zjawisko (w dzisiejszych czasach bardzo powszechne) zwane jest dehydratacją krążków międzykręgowych i jest jednostką chorobową kręgosłupa. W momencie kiedy dochodzi do utraty wody w strukturze jądra miażdżystego, spłaszcza się ono, nie może już sprostać wielu przeciążeniom, na które narażony jest kręgosłup podczas codziennego funkcjonowania i daje pierwsze objawy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które prowadzą do dyskopatii.

W ciągu dnia kiedy wykonujesz różne czynności Twoje krążki pracują nieustannie, to uginając się pod naciskiem to odkształcając się w pozycjach neutralnych czyli w pozycji wyprostowanej. Najgorsza jest oczywiście jedna i ta sama na długo przyjęta pozycja nie dająca Twoim krążkom powrotu do swojej właściwej formy. Częsty ruch i zmiana pozycji gwarantują krążkom prawidłowe odżywienie i nawodnienie.

Utrata wody, zmiana proporcji kolagenu między jądrem a pierścieniem doprowadzają do mikropęknięć, które z upływem czasu i pod naporem działających sił ciężkości i przeciążeń powiększają się doprowadzając do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego i tzw. „wypadnięcia dysku” czyli przemieszczenia się jądra poza obręb pierścienia wraz z uciskiem na nerwy.

Czy już wiesz zatem, że jeżeli nie nawodnisz odpowiednio Twoich krążków międzykręgowych, żadna ze znanych metod leczenia nie będzie skuteczna i nie przyniesie Ci długotrwałej ulgi.

Zgodnie z zaleceniami dr Fereydoona Batmaghelidja krążki międzykręgowe należy je „poić” w pozycji leżącej ponieważ nie posiadają własnego układu krwionośnego . „W pozycji leżącej krążki międzykręgowe mocno „zasysają” wodę z przylegających do nich mięśni (dlatego tak dobre jest pływanie, najlepiej w wodzie morskiej). Nie zapomnijcie przed snem wypijać 1- 1,5 szklanki wody. Jeśli dokuczają wam bóle w kościach tzn. że już od dawna w waszym organizmie istnieje niedobór wody, i bóle wywołane są nagromadzeniem histaminy w tych narządach.”

Jedynie regularne spożywanie odpowiednio przygotowanej wody czyli przede wszystkim czystej i bezpiecznej bez chemicznych zanieczyszczeń, które są już w każdej dostępnej wodzie. Tylko woda wolna od pestycydów, farmaceutyków i mikroplastiku, pita oczywiście regularnie jest w stanie nawodnić Ciebie i Twoje krążki międzykręgowe tak, abyś mógł z radością i bez bólu przeżywać każdy dzień Twojego życia. Oczywiście jeżeli już odczuwasz ból, to oznacza silne odwodnienie, więc im szybciej zaczniesz się nawadniać odpowiednią ilością właściwej wody tym szybciej pozbędziesz się  nie przyjemnych dolegliwości i wrócisz do ulubionych aktywności.

Skąd wziąć odpowiednio przygotowaną wodę ? Wodę czystą, bezpieczną , organiczną i strukturyzowaną, czyli dokładnie taką jaką potrzebuje Twój organizm ?

Jest na to proste rozwiązanie sprawdź tutaj

MASZ WYBÓR — męczyć się każdego dnia ze swoim bolącym kręgosłupem — lub pomóc sobie odpowiednio o niego dbając.

Sprawdź sam jak to działa. Pij regularnie oczyszczoną wodę z solą – jakie proporcje znajdziesz tutaj

Codziennie gimnastykuj swój kręgosłup w miarę możliwości , zakres uzgodnij ze specjalistą.

 

Dodaj komentarz